Evaluarea si dezvoltarea personala a copiilor si elevilor

Scurta descriere

 

Programul de formare “Evaluarea si dezvoltarea personala a copiilor si elevilor”, cu o durata de 90 de ore, vine in intampinarea nevoilor reale ale cadrelor didactice si didactice auxiliare, de abilitare si formare de competente in domeniul dezvoltarii personale, contribuind astfel la realizarea dezideratelor unui invatamant modern si flexibil, centrat pe elev, prin care profesorul poate sa lucreze nu doar cu dimensiunea rational-intelectiva a elevului, dar si cu cea afectiva, motivationala, atitudinala si sociala.
Misiunea noastra, prin intermediul acestui program, este de a crea mediul propice de dezvoltare a cadrelor didactice si didactice auxiliare care doresc sa isi asume rolul de formator si facilitator al dezvoltarii armonioase a copilului si adolescentului, a starii lui de bine si a unei calitati de viata superioara, in toate dimensiunile sale: emotionala, educationala, mentala, spirituala, profesionala, sociala si fizica.

 

Beneficii
  • Dobandirea de noi competente metodologice, comunicare si relationare, de evaluare a elevilor, psiho-sociale, tehnice si tehnologice, managementul carierei;
  • Dobandirea a 22 credite profesionale transferabile;
  • Dobandirea de cunostinte, abilitati, tehnici, instrumente, aptitudini si atitudini necesare defasurarii orelor de consiliere si dezvoltare personala cu elevii;
  • Participarea la activitati de formare distractive, dar in acelasi timp complexe si de calitate;

 

Tematica
  • Aspecte teoretice si practice ale grupului de dezvoltare personala;
  • Structura si dinamica grupului de dezvoltare personala;
  • Strategii de dezvoltare a competentelor emotionale si sociale;
  • Ce sunt emotiile? Care sunt ele?
  • Legatura dintre gandire, emotii si actiune ABC;
  • Relatiile implicate in educatie. Motivarea si implicarea parintilor;
  • Relatia profesor-elev si elev-profesor;
  • Stadiile de dezvoltare ale copiilor si adolescentilor;
  • Sfaturi practice de utilizat in programa nationala de dezvoltare personala;
  • Jocul;
  • Metafora si povestea terapeutica;
  • Relaxarea;
  • Metode de evaluare a copiilor si elevilor;
  • Identificarea copiilor “problema”;
  • Identificarea copiilor cu nevoi speciale;
  • Comunicarea;
  • Educatia incluziva vs integrarea copiilor cu nevoi speciale sau cu probleme comportamentale;
  • Implicarile participarii active a copilului atat in mediul scolar, cat si in cel familial;
  • Stiluri de predare si de educare;
  • Refuzul scolar;
  • Strategii de invatare;
  • Stresul si controlul stresului;
  • Orientarea in cariera;
  • Creativitatea si stimularea creativitatii;
  • Stabilirea unor obiective conform metodei Visible Learning;
  • Esec scolar vs. succes scolar;
  • Model de programa pentru orele de consiliere, dirigentie, dezvoltare personala.

 

Criterii de selectie

 

Programul de formare se adreseaza: 

  • Personalului didactic din invatamantul preuniversitar (personal de predare, personal de conducere, de indrumare si de control);
  • Personal didactic auxiliar din invatamantul preuniversitar.

 

Locatii de desfasurare:

 

JUDEȚ LOCAȚIE
ALBA LICEUL TEHNOLOGIC SEBEȘ
LICEUL TEORETIC TEIUȘ
LICEUL TEHNOLOGIC SILVIC CÎMPENI
ȘCOALA GIMNAZIALĂ OVIDIU HULEA AIUD
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.12 STEP BY STEP
COLEGIUL NAȚIONAL INOCHENTE MICU CLAIN BLAJ
ARAD COLEGIUL NAȚIONAL ELENA GHIBA BIRTA ARAD
COLEGIUL NAȚIONAL PREPARANDIA - DIMITRIE ȚICHINDEAL ARAD
LICEUL IOAN BUTEANU GURAHONȚ
LICEUL TEORETIC MIHAI VELICIU CHIȘINEU-CRIȘ
LICEUL TEHNOLOGIC VASILE JUNCU MINIȘ
ARGEȘ COLEGIUL NAȚIONAL I.C.BRĂTIANU PITEȘTI
BACĂU COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC ȘTEFAN CEL MARE BACĂU
ȘCOALA GIMNAZIALĂ MIRON COSTIN BACĂU
COLEGIUL TEHNIC DE COMUNICAȚII NICOLAE VASILESCU-KARPEN BACĂU
ȘCOALA GIMNAZIALĂ GEORGE CĂLINESCU ONEȘTI
BIHOR COLEGIUL TEHNIC TRAIAN VUIA, ORADEA
LICEUL TEORETIC JOZEF KOZACEK BUDOI
COLEGIUL NAȚIONAL SAMUIL VULCAN BEIUȘ
BISTRIȚA-NĂSĂUD ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 BISTRȚA
COLEGIUL NAȚIONAL GEORGE COȘBUC NĂSĂUD
BOTOȘANI ȘCOALA GIMNAZIALĂ ELENA RAREȘ BOTOȘANI
BRAȘOV COLEGIUL TEHNIC ENERGETIC REMUS RĂDULEȚ BRAȘOV
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.25 BRAȘOV
BRĂILA LICEUL TEORETIC NICOLAE IORGA BRĂILA
CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA
BUCUREȘTI ASOCIAȚIA ARIPI ALBASTRE
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 13 BUCUREȘTI
BUZĂU LICEUL TEORETIC ȘTEFAN CEL MARE RÂMNICU SĂRAT
CARAȘ-SEVERIN LICEUL BĂNĂȚEAN OȚELU ROȘU
COLEGIUL TEHNIC REȘIȚA
CĂLĂRAȘI COLEGIUL NAȚIONAL BARBU ȘTIRBEI CĂLĂRAȘI
CLUJ LICEUL TEORETIC ALEXANDRU PAPIU ILARIAN DEJ
CENTRUL ȘCOLAR PENTRU EDUCAȚIE INCLUZIVĂ CLUJ-NAPOCA
CONSTANȚA LICEUL REGELE CAROL I OSTROV
COLEGIUL ECONOMIC MANGALIA
LICEUL TEHNOLOGIC ION BĂNESCU MANGALIA
DOLJ COLEGIUL ȘTEFAN ODOBLEJA CRAIOVA
ȘCOALA GIMNAZIALĂ SF DUMITRU CRAIOVA
GALAȚI COLEGIUL NAȚIONAL MIHAIL KOGĂLNICEANU GALAȚI
COLEGIUL TEHNIC RADU NEGRU GALAȚI
HUNEDOARA LICEUL TEHNOLOGIC OVID DENSUSIANU CĂLAN
COLEGIUL NAȚIONAL DE INFORMATICĂ CARMEN SYLVA PETROȘANI
LICEUL TEHNOLOGIC NICOLAUS OLAHUS ORĂȘTIE
CENTRUL DE PEDAGOGIE CURATIVĂ SIMERIA
ILFOV LICEUL TEORETIC TRAIAN LALESCU BRĂNEȘTI
MUREȘ LICEUL TEHNOLOGIC DOMOKOS KAZMER SOVA
LICEUL TEHNOLOGIC NR.1 LUDUȘ
NEAMȚ LICEUL TEORETIC VASILE ALECSANDRI SABAOANI
COLEGIUL TEHNOLOGIC SPIRU HARET PIATRA NEAMȚ
OLT LICEUL TEORETIC PETRE PANDREA BALȘ
PRAHOVA COLEGIUL ION KALINDERU BUȘTENI
LICEUL TEHNOLOGIC DE SERVICII SF APOSTOL ANDREI PLOIEȘTI
LICEUL TEHNOLOGIC MECANIC CÂMPINA
ȘCOALA GIMNAZIALĂ GRIGORE MOISIL PLOIEȘTI
ȘCOALA GIMNAZIALĂ STREJNICU PRAHOVA
ȘCOALA GIMNAZIALĂ ARICEȘTII-RAHTIVANI PRAHOVA
SATU MARE CASA CORPULUI DIDACTIC SATU MARE
SUCEAVA COLEGIUL ALEXANDRU CEL BUN GURA HUMORULUI
COLEGIUL NAȚIONAL ȘTEFAN CEL MARE SUCEAVA
LICEUL TEHNOLOGIC ION NISTOR VICOVU DE SUS
COLEGIUL NAȚIONAL MIHAI EMINESCU SUCEAVA
TELEORMAN COLEGIUL NAȚIONAL UNIREA TURNU MĂGURELE
LICEUL TEHNOLOGIC VIRGIL MADGEARU ROȘIORII DE VEDE
LICEUL TEORETIC VIDELE
VÂLCEA COLEGIUL NAȚIONAL ALEXANDRU LAHOVARI RÂMNICU VÂLCEA
LICEUL GHEORGHE SURDU BREZOI
LICEUL SANITAR ANTIM IVIREANU RÂMNICU VÂLCEA